Запрошуємо вас побачити унікальну трансформацію — від марки до писанки, від символу до живої традиції.
Цьогорічна тема — відтворення та дослідження писанок, зображених на поштових марках.
Наші майстрині-писанкарки занурились у вивчення та мистецьке відтворення писанок, що стали основою двох унікальних філателістичних серій: «Пластова пошта» (1959, Канада) та «Писанки» — серія марок Укрпошти.
Olena Fedak, Iryna Buchko, Alina Lesychna,
Tania Sarabun, Liudmyla Shudrak, Iryna Dudchyk, Olha Slovak, Anna Kotlina, Lilya Yurchyshyn, Oksana Savchenko, Alona Popova, Viktoriya Haiduk, Anna Leleko, Iryna Huling, Iryna Shevchenko, Tetiana Horbatiuk, Zlata Anatska, Olha Shevtsova, Lidiia Solodar, Dina Popovkina, Galyna Denysova.
Буковина. Головні елементи - косиці. Слово "косиця" має кілька значень. Одне з них означає квітку, якою заквітчуються (для прикладу - квітка, якою прикрашають своє волосся), а інше значення - загнуте перо у хвості птаха. Обидва ці значення підходять для цієї писанки, тому що на писанці зображена квітка ружа, що є символом любові, а також навколо квітки можна помітити жовті баранячі ріжки, які схожі на пір'їнки. Ще одним впізнаним елементом на даній писанці є стебло квітки. Воно ще також схоже на гілочку сосни. Цей елемент є символом життя, здоров'я, росту. У писанці поєднуються білий колір, який символізує чистоту, жовтий колір, який є кольором сонця, родючості, червоний колір, який є символом любові і радості, а також чорний колір, який є символом землі.
Волинь. Основний елемент - квітка. На цій писанці квітка зображена у неочікуваній формі. Вона не є традиційної впізнаваної форми з багатьма пелюстками, але значення квітки традиційне - це символ любові та дітей. Також на писанці бачимо баранячі ріжки, які є символом добробуту. Використовуються білий колір (символ чистоти), жовтий колір (символ багатства, родючості, сонця), зелений колір (символ надії, життя, розвитку), а також червоний колір (символ любові, радості й життя).
Північна Галичина. Основним елементом є квітка. На писанці зображена шестипелюсткова квітка, п'ятипелюсткова квітка і пуп'янок квітки або ж, можливо, листочки з колючками. Квіти на писанках означають любов, дітей. Писанка написана з використанням білого, жовтого, червоного і чорного кольорів. Білий колір символізує чистоту, жовтий - багатство, родючість, червоний - любов, а чорний символізує землю.
Я родом з м. Дубно Рівненської області, проживаю у м. Рінге (Данія). Писанкарством займаюся зі шкільних років, але тільки раз у рік перед Великоднем, а з 2024 року взимку почала писати писанки по кілька вечорів на тиждень. Для проєкту вибрала саме ці писанки, бо хотілося написати писанки, які не схожі за орнаментом або за кольорами на ті, які я писала раніше. У вільний час, крім писанкарства, я ще вишиваю, вивчаю різні техніки вишивання, а останніх кілька місяців ще вчуся вирізати з дерева.
Писанка Волині - Драбинки, марка 13.
У інших джерелах дуже схожа є у
Зенона Елиїва з більшою кількістю деталей таблиця 10 номер 5
В іншому джерелі. Зустріла її у Опис колекції народних писанок Кульжинський С.К. Таблиця XXVI номер 16
Але опису до неї не знайшлося бо відповідних сторінок немає в електронному варіанті видання.
Матеріали:
Писала на перепелиному яйці. Відтворила частину колекції писанок з Пластових марок на перепелиних яйцях. Вибір пав на перепелині яйця, бо марка для мене асоціюється із невеликим розміром, тож вибір був очевидний
Анілінові барвники.
Вкрита лаком.
Народилася та до початку повномасштабного вторгнення жила в Донецькій області. Зараз мешкаємо з родиною у Дніпрі.
Працюю в школі вчителем інформатики.
Першу писанку написала у 2022 році, мені не сподобалось.
Другу - у 2023 році, вже з іншим майстром і відтоді писанкарство не відпускає мене.
Писанка №14 Бокова Рожа
Писанка №667 (таб. Х, рис. 7 під назвою “Бокова Рожа” з альбому Кульжинського С.К. «Описание коллекции народных писанок» (1899 р.) походить з села Верло́к. Отримана від К. В. Болсуновського К.В. у 1897 році.
Село Верло́к (до 1946 року — Верлоок) нині відноситься до Радомишльської міської територіальної громади Житомирського району Житомирської області.
Писанка №16 Огірочки
Писанка №747 (таб. ХI, рис. 13 з альбому Кульжинського С.К.«Описание коллекции народных писанок» (1899 р.) має походження село Хо́дорків.
На той час село входило до Сквирського повіту Київської губернії. Але з 1937 року за адмін. поділом це село відноситься до Попільнянського р-ну Житомирської обл.
Інформацію про писанки № 14 та № 16, які на марках відносять до Київщини я знайшла в альбомі Кульжинського С.К «Описание коллекции народных писанок» (1899 р.). Але, судячи з походження цих писанок, дані про регіон на марках були надруковані без звірки з першоджерелом. Так як в ХІX ст. села відносилися до Київської губернії, в деяких джерелах писанки віднесли до Київської області.
Але ці дві марки відображають писанки Житомирщини за адмін. поділом XX ст.
Писанка №41 Пасочка
Писанка описана у книзі Біняшевського Е.В. «Українські писанки» (1968), як писанка Південної Буковини.
Дуже схожа писанка №1783 (таб. ХХVII, рис.7) описана у альбому С.К.Кульжинського «Описание коллекции народных писанок» (1899 р.). Походить із селища Гулик, Новоградволинського повіту Волинської губернії. Такий орнамент має назву «Ламаний хрест».
Народилася і до 20 років проживала у місті Маріуполь, Донецька область. Потім з родиною мешкала у місті Макіївка. Це місто поряд з Донецьком. Але у 2015 році, проживши рік під окупацією рашистів, вимушена була покинути все і переїхати до Маріуполя.
Чудом вижили в другий раз в облозі Маріуполя на весні 2022р. Зараз мешкаю під тимчасовим захистом у селі Швейцарії.
Писанкую трішки більше 10 років. Навчалась по книжках та інтернету. Як волонтер приймала участь в навчанні всіх охочих писанкарству у Фестах і заходах нашого міста та Донецької області.
Традиційні писанки є найближчі до мого серця, люблю вивчати їхню історію, значення орнаментів і знаки. Зараз стараюся відновити втрачені сімейні писанки і писанки свого краю. Також знайомлю з українською писанкою всіх охочих вже у новій країні. Вчуся жити наново.
Знайти майстриню в соцмережах:
#17 Вороніжчина - "Барвінок"
Сире біле куряче яйце, анілінові барвники (Ukrainian Gift Shop - yellow, scarlet, black).
Рослинні мотиви дуже поширені в символіці писанок. Квіти барвінка мають 5 пелюсток, тож на цьому взорі ймовірно ми бачимо потрійне листя цієї рослини, що співпадає з іншими прикладами зображення барвінку на писанках. Через те що барвінок є вічнозеленим, він завчасто асоціюється із вічним життям в українському фольклорі.
#43 Херсонщина - "Безконечник"
Сире біле куряче яйце, анілінові барвники (Ukrainian Gift Shop - yellow, scarlet, black).
Окрім безкінечності, схожі символи асоціювалися з водою. В деяких джерелах походження цієї писанки позначено як з Одещини; втім, джерела сходяться на Причорномор'ї, та її хвилясті мотиви безперечно відгукують море.
Я народилась та виросла в Одесі, і зараз живу в місті Сіетл, штат Вашингтон. За фахом науковиця, але з дитинства захоплююсь мистецтвом та рукоділлям - малюю, вишиваю, в'яжу тощо. Писанкарство знайшло мене вже в дорослому віці, два роки тому.
До цьогорічної виставки обрала регіон походження частини моєї родини (Вінниччина) та дві інші області що мають яскраві, геометричні взори - саме такі писанки надають мені відчуття зв'язку з давніми українками, що перетворювали власні мрії та побажання у маленькі кольорові всесвіти.
20. "Криві пояски", Полтавщина
Писанки відтворені за блоком непоштових марок "Пластової пошти". Автор - відомий писанкар Зенон Елиїв з Рочестера (Нью-Йорк, США), укладач альбому "Двадцять кіп писанок" (1994) (Згідно джерела Diaspora.ua).
Писанки з такими орнаментами зустрічаємо й у книзі Віри Манько "Українська народна писанка" (Львів: Свічадо, 2005) у таблиці 35 "Полтавщина" під номерами 20 та 28
Матеріали:
Куряче видуте яйце, восковий розпис, анілінові барвники "gold", "blue", "scarlet"
28. "Сторчева рожа", с.Вороньки, Чорнухинський р-н, Полтавщина
Писанки відтворені за блоком непоштових марок "Пластової пошти". Автор - відомий писанкар Зенон Елиїв з Рочестера (Нью-Йорк, США), укладач альбому "Двадцять кіп писанок" (1994) (Згідно джерела Diaspora.ua).
Писанки з такими орнаментами зустрічаємо й у книзі Віри Манько "Українська народна писанка" (Львів: Свічадо, 2005) у таблиці 35 "Полтавщина" під номерами 20 та 28
Матеріали:
Куряче видуте яйце, восковий розпис, анілінові барвники "gold", "blue", "scarlet"
Лідія Солодар - черкаська художниця, член спілки майстрів народного мистецтва України, писанкарка з 19-річним досвідом, витинанкарка, звіздарка, дослідниця народного мистецтва та учитель вищої категорії. Авторка навчальних програм з для тих, хто починає свій шлях у писанкарстві, і тих, хто прагне навчитися створювати неповторні авторські композиції.
Улюблена техніка писанкарства - травлення на коричневій шкаралупі. Мені близькі образи живої природи - рослини та птахи - бо з ними, на відміну від геометричних візерунків, вдається поспілкуватися.
КРУТОРОГА – Одещина
Пластова марка під № 33.
Цю писанку ми також можемо зустріти в працях Елиїва Зенона (таблиця № 55, писанка № 7) та Ераста Біняшевського. Але характерно, що писанка з ідентичним взором під назвою«Крутороги» в альбомі С.К. Кульжинського «Описание коллекциинародных писанок» (1899 р.) писанка №899, походить із села Білоусівка Брацлавського повіту Подільської губернії. Нині-Тульчинська міська громада Тульчинського району Вінницької області.
Зображений на писанці символ «тригвер» («триріг», «триніг», «тригверт») – належить до свастичних символів і виражає вічний рух та продовження життя. Триріг складається із трьох заокруглених або ламаних гачків, що виходять із загального центру, кола або трикутника, які могли бути у формі баранячих рогів, листків тощо. Цей знак несе ідею триєдності Всесвіту і може бути як правостороннім, так і лівостороннім. Триріг символізував, за однією з думок, небо, землю і повітря, за іншою — вогонь, повітря і воду, за версією Одарки Онищук - це символ вогню і сили.
Писанки виконані на курячих і перепелиному яйцях.
Використані анілінові барвники від Ukrainian Gift Shop(США).
ЗІРКА - Кубанщина
Пластова марка під № 44.
Це одна із 12 двоколірних писанок Кубанської області (м. Темрюк), замальовки яких Микола Сумцов у 1897 році передав Сергію Кульжинському. В альбомі С.К. Кульжинського «Описание коллекции народных писанок» (1899 р.) писанка №21 (табл. ХХXIV).
Як і взірці інших пластових марок, також відображена у каталозі Ераста Біняшевського ”Українські писанки”.
Характерно, що у праці С.К. Кульжинського ми можемо знайти дуже схожу писанку, але зірка не повністю червона, а має також жовті промені. Писанка № 1785 (таб. ХХVII, рис.7) походить із селища Гулик, Новоград - Волинського повіту Волинської губернії. Також зірка із червоно-жовтими променями представлена у праці Елиїва Зенона “20 кіп писанок” (таблиця № 55, писанка № 7).
Зображені на писанці восьмикутні зірки - дуже популярний взір, який можемо зустріти в усіх регіонах в різноманітних інтерпретаціях під назвами “ружа”, “рожа”тощо. Це прадавній солярний знак – символ сонця, як найяскравішої зірки, символ життя, росту і благополуччя.
Ружі можуть бути повними, простими, половинчастими тощо. Писанку з таким малюнком дарують на щастя.
Якщо восьмираменна зірка зображувалася з двох боків яйця, то символізувала сонце, коли ж такі знаки були по всьому колу писанки, то зорі. В усній народній творчості згадуються три зірки: ранкова, вечірня і полуденна. Це — символічні образи, які означають певні сакральні проміжки часу. У християнстві зірка — знак царства Христа.
Писанки виконані на курячих і перепелиному яйцях.
Використані анілінові барвники від Ukrainian Gift Shop(США).
Мене звати Людмила Шудрак.
З 2022 року тимчасово проживаю в Ірландії.
Вперше писанкова спадщина зацікавила мене під час навчання на історичному факультеті університету ім. Тараса Шевченка. Три роки тому захоплення стійко перейшло в практичну площину. В основному пишу писанки на качиних і курячих яйцях у традиційній восковій техніці та техніці витравлювання. Улюблений поділ - «сорок клинців». Люблю досліджувати старовинні зразки, цікавлюсь природними барвниками. Проводжу майстер-класи з писанкарства для дітей та дорослих в Ірландії, прагну зберегти і передати нашу культурну спадщину. Приймаю участь у волонтерських заходах.
Знайти майстриню в соцмережах:
We use cookies to analyze website traffic and optimize your website experience. By accepting our use of cookies, your data will be aggregated with all other user data.