Запрошуємо вас побачити унікальну трансформацію — від марки до писанки, від символу до живої традиції.
Цьогорічна тема — відтворення та дослідження писанок, зображених на поштових марках.
Наші майстрині-писанкарки занурились у вивчення та мистецьке відтворення писанок, що стали основою двох унікальних філателістичних серій: «Пластова пошта» (1959, Канада) та «Писанки» — серія марок Укрпошти.
Olena Fedak, Iryna Buchko, Alina Lesychna,
Tania Sarabun, Liudmyla Shudrak, Iryna Dudchyk, Olha Slovak, Anna Kotlina, Lilya Yurchyshyn, Oksana Savchenko, Alona Popova, Viktoriya Haiduk, Anna Leleko, Iryna Huling, Iryna Shevchenko, Tetiana Horbatiuk, Zlata Anatska, Olha Shevtsova, Lidiia Solodar, Dina Popovkina, Galyna Denysova.
Писанки Полісся характерні геометричним або геометризованим рослинним орнаментом. Вся площина майбутньої писанки поділяється на два, чотири і вісім полів. Геометричні мотиви укладені ритмічно на окремих полях, рідше - розкидані по полю північних районах Полісся писанки мають білий орнамент, а в районах, що межують з Поділлям, він насичується червоним, жовтим, зеленим кольорами.В писанках поширеними є мотиви “вербна шутка”, де в орнамент вплетено стилізовану вербову галузку, “баранячі ріжки”.Головне в писанці - це ритм ліній орнаменту, а також ритмічне співставлення кольорових площин. На Поліссі переважає чорне, або червоне тло, на якому контрастно виділяються орнаментальні мотиви яскравих зелених, жовтих кольорів».
На писанках орнамент «баранячі ріжки» уособлює молоді пагони рослин.
Лемківська Кривулька :
Що стосується орнаментів, то ми використовували тільки найпростіші: сонечко, лапки і різні кривульки.
Ознакою лемківської писанки є чіткий поділ на дві частини, часом на чотири чи шість частин. Кількість частин має своє значення: якщо дві — то це символізує небо і землю, якщо чотири — то це пори року. А найпоширеніший символ лемківської писанки — сонце, яке є символом життя.
Мене звати Тетяна Сарабун. Родом з Тернополя, нині проживаю у Вроцлаві. Писанки почала писати не так давно, проте ця праця одразу стала для мене натхненням і джерелом внутрішнього спокою. Особливе місце в серці займають лемківські писанки — мої предки походять з цих земель, тож бажання вивчати й зберігати цю традицію має для мене особливу цінність.
Належу до ПЛАСТу і виконую роль виховниці новацького рою у Вроцлаві, тому тема цьогорічної великодньої виставки є мені дуже близькою.
Як мама трьох дітей, прагну передати їм любов до свого народу та України через глибше знайомство з українською культурою й традиціями.
У вільний час із задоволенням читаю книжки та беру участь у зустрічах книжкового клубу.
Писанка «Сосонка»
Західне Полісся
Ця писанка створена на глибокому чорному тлі — кольорі, що уособлює надра землі, мудрість предків, вічність і внутрішню глибину буття. На ньому розцвітає орнамент у білому й червоному кольорах у вигляді соснової гілки — вічнозеленого дерева, яке в українській традиції символізує оновлення, вічне життя і здоров’я. Іще з дохристиянських часів сосна вважалась оберегом: її гілки захищали від злого і слугували у ритуалах очищення.
Кожен колір у цьому образі має своє значення. Червоний — це любов і радість, кров як носій життя. Білий — символ чистоти, світла, духовності й невинності. Разом вони творять гармонію світлого й живого на тлі глибокого та вічного.
Писанка поділена на чотири частини і це не випадково, а за законом світобудови. Цей поділ уособлює чотири сторони світу — як орієнтири у просторі, чотири пори року — як вічний круговорот життя, чотири стихії — як основи всього сущого. А хрест, що лежить в основі цього поділу, єднає небо й землю, духовне й матеріальне, життя й вічність. Він — знак гармонії, захисту, рівноваги.
У поєднанні символів і форм ця писанка постає як модель світу — впорядкованого, гармонійного, наповненого життям.
Джерела:
- Біняшевський Е., «Українські писанки», 1968, стор. 31
- Манько В., «Українська народна писанка», 2001
- Онищук О., «Символіка української писанки», 1985
Матеріали:
- куряче яйце
- традиційна воскова техніка
- анілінові барвники RED та BLACK з Ukrainian Gift Shop, USA
Писанка «Сосонка»
Бойківщина, Галичина/ м. Дорогочин, Польща
Ця писанка — мов оберіг, що сплітає в собі силу землі, подих предків і світло нового життя. Орнамент «сосенка», що вкриває поверхню яйця, є символом вічнозеленого дерева — джерела вічної молодості, здоров’я й оновлення. Вона ніби проростає крізь темряву, нагадуючи: життя триває навіть у глибинах тиші й тіні.
Чорний колір уособлює надра землі, вічність, таємницю початку й кінця, а також пам’ять роду, що пульсує в кожному новому поколінні. Білий — це світло, яке з’являється на межі ночі, чистота намірів, охоронна сила духів.
На вершині яйця сосна ніби проростає з «ружі» — стародавнього символу сонця, краси й вранішньої зорі, що пробуджує світ. Цей образ — наче поетичне уособлення світла, яке народжується з темряви, життя, що бере початок із глибини, і гармонії між землею й небом.
Джерела:
- Біняшевський Е., «Українські писанки», 1968, стор. 77
- Манько В., «Українська народна писанка», 2001, стор. 22, 41
- Кульжинський С.К., «Опис колекції народних писанок», 1899, стор. 167, Т. XLIV, писанка номер 1907
- Онищук О., «Символіка української писанки», 1985
Матеріали:
- куряче яйце
- традиційна воскова техніка
- аніліновий барвник BLACK з Ukrainian Gift Shop, USA
Мене звати Шевцова Ольга. Родом я з міста Волноваха Донецької області, а зараз вже 3 роки живу у Техасі.
Писати писанки для мене — це справжній ритуал. І хоча писанкарству мене навчила не бабуся і навіть не мама, зараз я створюю цю традицію для своєї родини.
<3
<3
<3
<3
<3
Народилась у Львові.
Перші писанки вдома і на гуртку з малювання десь в кінці 90-х.
Навчалась в академічній гімназії у п. Ірини Вах, тоді вже освоїла складніші техніки. Писанкувала до Великодня і з друзями.
2017 преїзд в штати, Флорида, Делрей Біч.
Вперше Великдень не у Львові. Тоді почала пекти сама паски і більш прицільно писати писанки. Перші майстерки для друзів і сімʼї.
Після повномасштабного вторгнення долучилась волонтеркою до локальної Української Асоціації Флориди та почала проводити майстерки для ширшої громади
Обрала Львівську область, бо це мій рідний Львів. Дуже імпонує кольористика сокальського району.
Крім писанок займаються іншими народними промислами - вишиваю, відтворюю одяг, роблю намиста.
Знайти Лілію в соцмережах:
Писанка «Метелики», Курщина
Ця писанка зустрічається ще у каталозі Ераста Біняшевського. Зображена і підписана там так само як на Пластових марках.
Писанка виконана на шкарлупі курячого яйця без вмісту. У роботі використовували анілінові барвники виробництва Майстерні Оксани Білоус.
Писанка «Кучері», Посяння (сучасною мовою Надсяння).
Писанка виконана на шкарлупі курячого яйця без вмісту. У роботі використовували анілінові барвники виробництва Майстерні Оксани Білоус.
We use cookies to analyze website traffic and optimize your website experience. By accepting our use of cookies, your data will be aggregated with all other user data.