• Home
  • Workshops
  • Pysanky Club
  • More Events
  • Contact
  • Pysanky Exhibit
  • More
    • Home
    • Workshops
    • Pysanky Club
    • More Events
    • Contact
    • Pysanky Exhibit
  • Home
  • Workshops
  • Pysanky Club
  • More Events
  • Contact
  • Pysanky Exhibit

Онлайн виставка писанок до Великодня 2025 Частина 1

Клуб Писанки онлайн - Ukrainian Pysanky Club online

 Запрошуємо вас побачити унікальну трансформацію — від марки до писанки, від символу до живої традиції.

Цьогорічна тема — відтворення та дослідження писанок, зображених на поштових марках.

Наші майстрині-писанкарки занурились у вивчення та мистецьке відтворення писанок, що стали основою двох унікальних філателістичних серій: «Пластова пошта» (1959, Канада) та «Писанки» — серія марок Укрпошти.

Виставку підготували:

 Olena Fedak, Iryna Buchko, Alina Lesychna,

Tania Sarabun, Liudmyla Shudrak, Iryna Dudchyk, Olha Slovak, Anna Kotlina, Lilya Yurchyshyn, Oksana Savchenko, Alona Popova, Viktoriya Haiduk, Anna Leleko, Iryna Huling, Iryna Shevchenko, Tetiana Horbatiuk, Zlata Anatska, Olha Shevtsova, Lidiia Solodar, Dina Popovkina, Galyna Denysova.

Підляшшя та Гуцульщина

ГРЕБІНЦІ - традиційна писанка Підляшшя

 

Підляшшя - історично український регіон, зараз охоплює південний схід Польщі.  

Зобаження та назву писанки “гребінці” знаходимо в працях Ераста Біняшевського “Українські писанки” та Одарки Онищук "Символіка української писанки". О. Онищук так описує орнамент: “гребінці” оригінальні тим, що трикутньої давньої форми, їх добре держати в руці. Мотив іде серединою писанки, чотири гребінці держаться разом, два гребінці білі і другі два жовті, краски чергуються”. 

Символ гребінці пов’язаний з водою, що зображають хмари і дощ. Знак трикутника також означає зоране поле, а крапочки (штрихи) символізують зерно. Така писанка є своєрідним проханням про сприятливі умови для врожаю (Віра Манько “Українська народна писанка”).

Писанка написана на курячому яйці без вмісту, аніліновими барвниками. 

ЦЕРКОВЦІ - традиційна писанка Гуцульщини (Івано-Франківська обл.).

 Зображення даної писанки та її назву “церковці” знаходимо в книзі 

В. Шухевича “Гуцульщина: Част. IV” 1904 р., а також її копію в виданні О. Соломченка “Писанки Українських Карпат”.

Мотив “церковці” був одним з найпопулярніших в писанкарстві Гуцульщини, підтвердженням чому є збереження писанок з таким орнаментом в музейних колекціях та різних друкованих джерелах. 

Схематичне зображення церкви, що складається з простих геометричних елементів - трикутника, чотирикутника та хреста.

Поширеними також є писанки з симетричним зображенням кількох “церковець” на писанці, що називається “монастир”.

Дослідниця Віра Манько пише, що “храм виступає замінником хати - земного образу космосу”.

Писанки написані на курячих яйцях без вмісту, аніліновими барвниками

Писанки Олени

Олена Бондаренко (Федак) - Львів (Україна)

Про майстриню

 

Мене звати Олена, я архітекторка та писанкарка. Родом з села Наварія, що біля Львова.

Писанки зі мною все життя, вперше взяла в руки писачок ще маленькою і вже більше 20 років не розлучаюсь з ним. Перейняла традицію писанкування від бабусі - перед кожним Великоднем ми писали писанки разом і зараз я продовжую цю традицію. 

Останні кілька років зацікавилась дослідженням традиційних писанок різних регіонів України і це переросло з Великодньої традиції в глибоке захоплення. 

Тож тепер формую собі колекцію писанок та міні-бібліотеку книжок про них.

Підляшшя та Запоріжжя

ПАННИ - Підляшшя

 

#2 Підляшшя, село район невідомі

Що відомо про Підляшшя?

Підляшшя - це історико-географічний регіон, що є розташований у південно-східній Польщі. На цих північно-західних українських етнічних територіях у різні історичні часи відбувалося формування українського етносу. Цікаво, що у Х-ХІ ст. землі Підляшшя входили до складу Київської Русі, а згодом до Галицько-Волинського

князівства. З ХІV ст. до 1569 року ці ж землі входили до складу Литово-Руської держави, до другої половини ХХ ст. - до Російської імперії, у 1918 - 1919 роках - частково до України, з 1919 - 1939 рік - це території Польщі, які у 1939 - 1944 роках були під німецькою окупацією.

Підляшшя має багато спільних рис з Поліссям.

Елементи орнаменту:

S-подібний знак - символ вічності, єднання протилежностей (першопочатку та завершення) у боротьбі дня і ночі, світла і темряви, тепла і холоду, жінки і чоловіка.

Грабельки, гребінці - символи води, уособлюють хмари і дощ. Писанки з такими знаками писали на гарний врожай.

Матеріали: куряче яйце, видутка, анілінові барвники.

Джерело:

Ераст Біняшевський. Українські писанки. Київ, 1968.

Віра Манько. Українська народна писанка. Львів, 2001.

ДУБОВЕ ЛИСТЯ - Запоріжжя

 #35 Запоріжжя, село, район невідомі

Писанка дістала назву “Дубове листя” 

Елементи орнаменту:

Дуб - це знак сили, захисту, терпіння, довголіття, чоловічої мужности. У християнстві, дуб є символом Хреста, як сили, яка проявляється у біді, твердости у вірі.

Матеріали: куряче яйце, видутка, анілінові барвники.

Джерело:

Ераст Біняшевський. Українські писанки. Київ, 1968.

Зоя Сташук, М. Вертюк та ін. Соборні. Писанки з усіх областей України. Музей Івана Гончара, 2024

Писанки Ірини

Ірина Хюлінг - Нововолинськ -Конектикут (США)

Про майстриню

 

Вітаю! Мене звати Ірина Хюлінг (дівоче прізвище Остапчук). 

Я народилася і виросла у маленькому шахтарському містечку Нововолинськ, що на Волині. З далекого 2007 року проживаю у США. Моє аматорське знайомство з процесом виготовлення писанки сталося зовсім нещодавно. Для мене писанка - це загадка, яку я вивчаю і намагаюся зрозуміти. Традиційні писанки є найближчі до мого серця, люблю вивчати їхню історію, значення орнаментів і знаків. 

Поділля

ПЕРЕРВА - традиційна писанка Поділля

 

Писанка з Поділля, яка зображена на марці «Пластова пошта» з серії Ukrainian Easter Eggs.

Вона позначена як “23. Перерва” — це може бути назва елемента чи візерунку, або окрема класифікація в рамках цієї серії.

Орнамент вирізняється поєднанням динамічного руху та внутрішньої гармонії.

Цей орнамент — дуже характерний: чорне тло, червоні гачки-серпантини, що йдуть по колу, і хрестоподібна центральна структура, утворена жовтими лініями, які нагадують решітки або доріжки. Такий мотив часто тлумачать як символ безперервного руху, захисту й циклічності. Гачки — це архаїчні символи вітру або води, а хрест — один із найдавніших оберегів, пов’язаний з сонцем, напрямками світу та рівновагою. Хрест символізує безсмертя. 

Це одна з типових подільських композицій, де орнамент поділяє поверхню яйця на чіткі зони, але не втрачає при цьому ритму й цілісності.

Загалом подільські писанки зберегли багато старовинних орнаментів, які відображають багатство культурної спадщини регіону. 

Матеріали: яйце куряче, бджолиний віск, аналінові фарби (американські виробники).

ДУБОВЕ ЛИСТЯ - традиційна писанка Поділля

 

Писанка з Поділля, яка зображена на марці «Пластова пошта» з серії Ukrainian Easter Eggs.

Писанка під назвою «Дубове листя» представлена на марці №22 серії «Пластова пошта», випущеної українськими пластунами в Канаді у 1959 роц.

Орнамент походить із Поділля — регіону, який славиться своїми контрастними геометричними візерунками й чітким поділом простору.

Основні кольори — чорний і червоний, із тонкими білими лініями — є характерними для подільських писанок. Симетрія в композиції натякає на гармонію світу, а стилізовані рослинні мотиви символізують розквіт життя.

Орнамент «дубове листя» є поширеним мотивом у подільських писанках. Він символізує силу, довголіття та зв’язок із предками. Дуб в українській традиції вважається священним деревом, а його листя — оберегом від злих сил. Такий орнамент часто зображується у вигляді стилізованих листків дуба, іноді з жолудями, і може бути виконаний у різних кольорах, зокрема в поєднанні зеленого, жовтого та червоного на темному тлі. 

Даруючи писанку з «дубовими листками», рідним та знайомим бажали міцного здоровʼя та довголіття.

Також існує міф, на думку фахівців, істориків та археологів, який формувався понад 7 тисяч років тому. В якому Першодерево - Дуб-Стародуб проросло із жолудя. («Писанки наших бабусь», зібрання писанок Юрія Ференчука, Чернівці 2016)

На жаль, конкретне зображення писанки з маркою №22 «Дубове листя» з серії «Пластова пошта» наразі не знайдено в доступних онлайн-джерелах. Однак, загальні характеристики подільських писанок з таким орнаментом можна знайти у виданнях, присвячених українському писанкарству. Наприклад, у книзі Марини Верхової «Писанки Поділля» представлені зразки писанок з рослинними мотивами, включаючи дубове.

Писанки Анни Лелеко

Анна Лелеко - Херсон-Апекс (Пн. Кароліна)

Про майстриню

Мене звуть Анна Лелеко. 

Народилась я в Маріуполі, але зростала і жила все своє свідоме життя в Херсоні. 

З 2017 року з сімʼєю переїхали жити до сполучених штатів. Наразі проживаю в маленькому містечку Апекс Північної Кароліни, яке розташоване поряд зі столицею штату.

Я є активним учасником і волонтером української спільноти нашого регіону. І за кожної нагоди проводжу класи з писанкарства та намагаюся популяризувати цю традицію.

Чернігівщина та Лемківщина

ПОВНА РОЖА - традиційна писанка Чернігівщини

<3

КВІТОЧОК - традиційна писанка Лемківщини

Ця писанка стала для мене своєрідним викликом, адже техніку "лемківської' писанки я практикую всього кілька років. Найскладніше було вписати 24 пелюстки з проміжками між ними, витримати їх симетричними та в рамках потрібного діаметру кола. Довелося використати швацьку шпильку з найменшим капелюшком. Але писанка неймовірно приємна в роботі. Червоний колір для мене тут про радість життя.

Писанки Альони

Альона Попова - Черкаси -Масачусетс (США)

Про майстриню

  Спочатку писанкарство було для мене лише хобі, але з часом стало частинкою мене самої.

 Вже майже 9 років я створюю писанки щотижня, а у 2022 році почала проводити майстер-класи.

 У 2023 році Lexington Community Education (штат Массачусетс) підтримала відкриття клубу писанкарства на базі їхнього центру. Тепер щомісяця ми можемо збиратися там, щоб насолоджуватися часом за створенням писанок. 

 У 2024 році був заснований клуб писанки онлайн. Хоч доля й розкидала нас по різних куточках світу, бажання підтримувати та продовжувати традицію писанкарства залишається з нами. 

Я досліджую різні матеріали з писанкарства, пробую фарбувати писанки природніми барвниками, практикую нові техніки, слідкую за сучасними писанкарями з України, переймаю їхній досвід та колекціоную писанки моїх сучасників. Проводжу етери в Instagram на довкола писанкарські теми, а також майстер-класи з писанкарства наживо.

Щиро хочу поділитися своєю любов’ю до створення писанок з вами!

Чернігівщина, Закарпаття та Харківщина

"Квітка", Чернігівщина.

 

Вона є в таблиці 36 Віри Манько під номером 15. Також є в книгах С. Кульжинського "Описаніе коллекціи народних писанок", "Україно, нене моя" і "Українські писанки".

"Соняшник", Закарпаття

Зображена у книзі "Українські писанки".

Писанки виконані на курячих яйцях, анілінові барвники. Окрім однієї "Соняшник" на синьому тлі - фарбована ягодами бузини.

"Сакви", Харківщина.

 Таку назву отримала через свій розподіл на сакви - це дві з'єднані одним полотнищем торби, які перекидають через плече або через спину коня.

Вона є в таблиці 37 Віри Манько під номером 22. Також є в книгах С. Кульжинського "Описаніе коллекціи народних писанок", "Україно, нене моя" і "Українські писанки".

У "Двадцять кіп писанок" є вказівка про її місцезнаходження Слобода Аннина, п.Лебедин, Харківська обл.

"Березівник", Харківщина

<3

Писанки Тетяни

Show More

Тетяна Горбатюк - Кривий Ріг (Україна)

Про майстриню

Мене звати Тетяна Горбатюк. Народилася і живу у місті Кривому Розі (Дніпропетровська область, Україна). Раніше писанки писала лише до Великодня, але тепер, починаючи з 2019 року, пишу вже на видутих яйцях впродовж року.


Писанкарство для мене особливий вид народного мистецтва. 


Чим більше пишеш, тим більше дізнаєшся про себе.


Участь у такому проєкті дала змогу поринути в історію і дослідити територію Волині минулих років. Радію такій можливості.


Знайти майстриню в соцмережах:


Instagram

Читати далі - Read more

Наступна сторінка - Next Page
Далі - Next

Copyright © 2025 Ukrainian Pysanky Art Club - All Rights Reserved.

Powered by

  • Workshops
  • Pysanky Club
  • More Events
  • Archive of past events
  • Contact
  • Pysanky Exhibit

This website uses cookies.

We use cookies to analyze website traffic and optimize your website experience. By accepting our use of cookies, your data will be aggregated with all other user data.

Accept